Autyzm nie ma płci

Do niedawna uważano, że autyzm to męska rzecz, bo to właśnie chłopcy słyszeli diagnozę nawet cztery razy częściej niż dziewczynkiStąd słynny niebieski kolor, który od lat symbolizował autyzm. Dziś wiadomo już, że diagnozy stworzone na kanwie badań, w których dominowali autystyczni chłopcy, nie uwzględniają różnic płci. Te są niezwykle istotne w procesie rozpoznawania autyzmu, bo kobiety to prawdziwe mistrzynie kamuflażu. Dlatego instytucje i placówki w całej Polsce w tym roku 2 kwietnia świeciły z nami na różowo i niebiesko.

Pamiętajmy! Autyzm to nie choroba, to jest zaburzenie, które jest związane z innym postrzeganiem świata.

Drugiego kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach jego obchodów nasza szkoła, podobnie jak wiele innych miejsc, rozświetliła się na niebiesko i różowo. Piątego kwietnia zdecydowana większość uczniów i nauczycieli, w ramach solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem, założyli niebieskie i różowe ubrania.

Aby przybliżyć dzieciom zachowanie i sposób postrzegania świata przez osoby z autyzmem, zamieszczono na gazetce szkolnej materiały informacyjne oraz udekorowano budynek papierowymi serduszkami i balonami. Podczas przerwy, na korytarzu szkolnym uczniowie klasy 7c zorganizowali: quizy, zadania, wyzwania, konkursy, których celem było pogłębienie wiedzy o autyzmie i wczucie się w rolę osób neuroatypowych. Można było również wygrać nagrody. Nie zabrakło również „malowania twarzy” - oczywiście w dwóch kolorach.

Podczas zajęć z wychowawcami, uczniowie klas 4-8 mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat osób ze spektrum autyzmu, poprzez filmy edukacyjne i przygotowaną prezentację. Uczniowie z klasy 4a z wychowawczynią, Panią Moniką Michaluk, na znak solidarności, tolerancji i wsparcia, wykonali plakaty przedstawiające baloniki w kolorze niebieskim i różowym. Uwieńczeniem ich pracy było wspólne zdjęcie, przy gazetce informacyjnej.

Dzięki takim akcjom podnosimy świadomość o autyzmie i rozwijamy tolerancję wśród uczniów. Jest bardzo ważne rozmawianie o autyzmie, bo dzięki temu podnosimy świadomość coraz większej grupy ludzi.

Połączenie kolorów: niebieskiego i różowego na pewno zagości u nas dłużej.