Dzień Bezpiecznego Internetu

Przedostatni tydzień lutego (19. – 23. 02.) przebiegał w naszej szkole pod znakiem działań w związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu. To były zupełnie inne lekcje informatyki. Uczniowie klas pierwszych i drugich grali w grę decyzyjną „Rufus w opałach”. Trzecioklasiści spotkali się najpierw w świetlicy, gdzie dowiedzieli się, co to jest Internet i próbowali stworzyć swoją sieć. Rozmawiali, do czego służy Internet i wskazywali na to, do czego najczęściej go wykorzystują. Internet ma też swoją ciemną stronę. Okazało się, że już najmłodsi nie zawsze korzystają z niego właściwie. Druga część zaplanowanych działań „Cyfrowy ślad” odbyła się na korytarzu. Przy każdej budowli czekało na uczniów pytanie dotyczące zachowań w sieci. Za każdą dobrą odpowiedź można było zdobyć stópkę z częścią hasła. Na końcu należało je ułożyć.

Uczniowie klas czwartych i piątych w swojej zabawie wykorzystywali robota Photon. Kierowali nim tak, by dotarł do wybranego przez siebie pola. Tam odnajdywali kartkę z opisanym zachowaniem w Internecie. Grupa decydowała, czy jest ono właściwe, czy też nie. Okazuje się, że nasi uczniowie najczęściej dokonywali właściwych wyborów. Tam, gdzie były wątpliwości, wyjaśnieniami służyli nauczyciele. To pomagało podjąć odpowiednią decyzję.

Uczniowie klas 6 – 8 zmagali się z szyframi i łamigłówkami. Wyszukiwali informacji w Internecie. W ten sposób zapoznali się z pojęciami dotyczącymi technologii internetowych, a przede wszystkim zagrożeń, które wcale nie są rzadkością, a w pułapkę cyberprzestępców wpaść może każdy użytkownik Internetu. Mamy nadzieję, że świadomość istnienia niebezpieczeństw, ich nazwanie, uchroni wielu przed przykrymi konsekwencjami. Niektórzy uczniowie stawiali pytania, dotyczące opisanych zjawisk, poszukiwali też wiedzy w Internecie.

Życzymy wszystkim przyjemnego, bezpiecznego surfowania z głową i umiarem.

Joanna Korczak

Małgorzata Szczech-Wojciechowska