Mecz o bezpieczną sieć

Klasy piąte przez kilka tygodni realizowały projekt „Mecz o bezpieczną sieć”, którego celem było poznanie zagrożeń i zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie podzielili się na drużyny, wymyślili nazwy kojarzące się z Internetem oraz przygotowali logo swoich zespołów. Potem rozpoczęli przygotowania do meczu. W domowym zaciszu, przed komputerem odbyli szkolenia e-learningowe dotyczące zagrożeń, na jakie narażeni są młodzi (i nie tylko) ludzie korzystający nieuważnie i nierozsądnie z sieci, w tym gier online. Dowiedzieli się, jak dbać o swój wizerunek, chronić swoją prywatność. Lekcje składały się z filmów i quizów sprawdzających zdobytą wiedzę.

Następnie podczas lekcji informatyki odbyli rozgrzewkę i odprawę przedmeczową. Jako uczestnicy treningu zapoznali się z doświadczeniem innych osób korzystających z Internetu, by samemu uniknąć ich błędów. Wysłuchali kilku historii i zastanawiali się, jaką nazwę przypisać danemu zagrożeniu oraz jak można było danej sytuacji uniknąć. Ważnym elementem tej odprawy było również poznanie sposobów postępowania po wystąpieniu niebezpiecznej sytuacji.

Kolejnym etapem przygotowań był trening. Drużyny oceniały poprawność sformułowań dotyczących bezpieczeństwa w sieci i tworzyły mapy myśli.

15 listopada odbyły się rozgrywki. Podczas meczu w „dwa ognie” można było zyskać szansę pozostania na boisku i dalszej gry, gdy po zbiciu poprawnie odpowiedziało się na pytania. Gra była zacięta. Na większość pytań padły poprawne odpowiedzi.

Zwycięskie drużyny to: Cyber Misie, Wi Fi i Wirusy.

Joanna Korczak

Małgorzata Szczech - Wojciechowska