Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami obchodzony jest na całym świecie corocznie 3 grudnia. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. Celem tego dnia jest upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku do osób niepełnosprawnych, a także ukazanie, że osoby te mają  takie same potrzeby jak my i chcą być traktowani na równi z osobami pełnosprawnymi.

Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego święta. Uczniowie klas 4-8 obejrzeli prezentację przedstawiającą świat osób z niepełnosprawnościami, film edukacyjny i rozwiązali quizy dotyczące barier, jakie napotykają osoby niepełnosprawne. Również powstała gazetka informacyjna, która pozwoliła naszym uczniom zatrzymać się na chwilę i uświadomić sobie, że osoby z niepełnosprawnościami są wśród nas. Uzupełnieniem obchodów tego święta było spotkanie naszych uczniów z  Panem Rafałem Czuperem - polskim tenisistą stołowym, paraolimpijczykiem, medalistą letnich igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata i Europy, który jest członkiem Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych "Start". Podczas tego wydarzenia uczniowie mogli zadać pytania naszemu "gościowi specjalnemu" na temat:  sukcesów, drogi do spełniania marzeń, jego niepełnosprawności i pokonywania trudności życia codziennego, a nawet obejrzeć zdobyte  medale. W rozmowie z Panem Rafałem dowiedzieli się także, że niepełnosprawność nie ogranicza, ale daje siłę w pokonywaniu własnej "niemocy" i marzenia mogą być osiągalne - "Chcieć znaczy Móc".