Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Co roku, dnia 2-go kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu na znak jedności i solidarności z osobami dotkniętymi spektrum autyzmu. Nasza społeczność szkolna pokazała wsparcie dla osób z autyzmem w dniu 3-go kwietnia, ubierając się na niebiesko.

Naszym celem tego wyjątkowego dnia było uświadomienie wszystkim uczniom, jak ważna jest tolerancja, akceptacja i zrozumienie, czym jest autyzm, co oznacza, jak tworzyć pozytywne relacje ze wszystkimi, jak nieść pomoc, jak być empatycznym.

Aby akceptować autyzm trzeba go zrozumieć i poznać. To wiedza jest kluczem do zrozumienia i bycia razem. W ramach podnoszenia świadomości uczniów na temat autyzmu Pani Marzena Łojewska poprowadziła warsztaty  pt. „Wiem, rozumiem i akceptuję” dla uczniów klasy 4c oraz przygotowała gazetkę informacyjną, która była ustawiona na parterze budynku szkolnego. Natomiast w klasie 6c świat osób z autyzmem został przybliżony przez Panią Ewę Mioduszewską. Pozostali uczniowie z klas 4-8 obejrzeli prezentację i mogli porozmawiać z wychowawcami na tematy: istoty autyzmu, barier z jakimi się spotykają osoby z autyzmem i potrzebie zrozumienia i akceptacji ze strony społeczeństwa. Jako znak zrozumienia, akceptacji i tolerancji, uczniowie wykonali plakaty przedstawiające „świecącą żarówkę” i zawiesili na drzwiach sal lekcyjnych. Nasi najmłodsi uczniowie z klas 1-3 obejrzeli film animowany pt. „Autyzm” i w trakcie pogadanek dowiedzieli się, jak można pomóc osobie z autyzmem i jednocześnie im nie szkodzić. Tego dnia dominującym kolorem był kolor niebieski, nie tylko w naszej garderobie, ale również w dekoracji szkoły tj. papierowych serduszkach i niebieskich balonach, którą zajęli się uczniowie z Wolontariatu pod opieką Pani Anny Puchalskiej-Bali.

Wydarzeniem, w którym wzięli udział uczniowie klasy 6b, pod opieką wychowawczyni – Pani Doroty Kuźmy i Pani Marzeny Łojewskiej był Happening pod hasłem „Wiem, rozumiem, akceptuję”. Uczniowie z plakatem i niebieskimi balonikami, przeszli ulicami naszego osiedla, pokazując wsparcie dla osób z autyzmem. Pod tym samym hasłem zorganizowano konkurs plastyczny, chcąc bardziej zaangażować uczniów w naszą akcję podnoszenia świadomości na temat autyzmu i spowodować, żeby nasze serca zabiły mocno „na niebiesko”.

Organizatorzy:

Anna Puchalska-Bala