2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu. Również nasza szkoła w tym roku włączyła się w obchody tego dnia.

Ale czym tak naprawdę jest AUTYZM?

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem.

Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin.

W naszej szkole, obchody Światowego Dnia  Świadomości Autyzmu rozpoczęto 1-go kwietnia. W tym dniu wszyscy ubrali się na niebiesko, na znak naszej solidarności z osobami z autyzmem. Szkoła została udekorowana przez uczniów klasy 8d niebieskimi balonikami i serduszkami. Przygotowano również gazetki tematyczne, zawierające informacje na temat istoty autyzmu i sławnych osób, będących w spektrum autyzmu. Na znak solidarności, akceptacji i zrozumienia dla autyzmu,  uczniowie klas: 1a, 2a, 2b, 3a w sali gimnastycznej, ustawili się w kształcie serca, jednocześnie unosząc do góry niebieskie baloniki. Natomiast dzieci z Oddziału przedszkolnego wykonały niebieskie serduszka, które później zawisły na głównej gazetce szkolnej. Ponadto, w każdej klasie, wychowawcy  przeprowadzili lekcje na temat autyzmu, których celem było podnoszenie świadomości naszych uczniów. W klasie 5c, Pani Marzena Łojewska przeprowadziła warsztaty  pt. ”Autyzm – jestem wyjątkowy, jak każdy”. Uczniowie uświadomili sobie, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, odbierają świat inaczej od większości z nas.

Podsumowaniem pogadanek klasowych było wykonanie przez uczniów klas: 2c, 3a, 5b, 7a, 7b i 8c, plakatów, poprzez które pokazali wsparcie i zrozumienie dla osób ze spektrum autyzmu. W ramach uatrakcyjnienia naszych obchodów tego święta, zorganizowano przegląd filmów o autyzmie, w którym uczestniczyli uczniowie klas: 4a, 5a, 5b, 6a, 7a, 8c. Projekcję filmów poprowadziła Pani Renata Wasilewska, przedstawiając następujące filmy: „Tacy Jak Wy – Autyzm”, „Autyzm”, „Akademia specjalistów”, „Podróż Marii”.

Szkolne obchody Świadomości Autyzmu zakończyły warsztaty dla uczniów klas: 7b i 8c przeprowadzone przez terapeutów Krajowego Towarzystwa Autyzmu, z Oddziału w Białymstoku. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak funkcjonują osoby ze spektrum autyzmu i z jakimi codziennymi problemami się borykają.

Wszystkie działania miały na celu rozbudzenie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na szacunek, potrzeby i problemy osób z autyzmem. Dziękujemy.

Anna Puchalska-Bala